MŮJ BRUSLAŘSKÝ PŘÍBĚH

Přečtěte si můj příběh o tom, jak jsem se stal skutečným pilotem svých bruslí.

Vždycky jsem toužil chápat to, co mám v tréninku dělat a co mi pomůže, abych byl na bruslích rychlejší. Jako mladý bruslař jsem vzhlížel k profi závodníkům na závodech a říkal jsem si: 
"Jak to dělají, že sviští na bruslích tak rychle a jistě? Proč mi to nejde? Musí něco dělat jinak..."

Co dělají dobří bruslaři jinak? Chci se to taky naučit správně!

Na stezkách jsem najížděl desítky a stovky kilometrů, fyzička stoupala, ale technika stále drhla. Bojoval jsem s otlaky a bolestmi a když jsem vyrazil na závody, věděl jsem, že se můžu opřít jen o svou sílu, kondičku a touhu zajet to dobře. Naopak moje chabá technika mě brzdila a limitovala. A to mě mrzelo, nemělo by to být naopak? Co můžu udělat pro to, abych se v technice posunul dál? Hlavou se mi honily tyhle otázky:

  • Jak se můžu naučit bruslit správně a rychle?
  • Co mám dělat se svými zlozvyky, které jsem už nasbíral?
  • Jak řídit rychlé závodní brusle, abych využil jejich potenciál?
  • Co v tréninku změnit, aby mě nebrzdily otlaky a bolesti?
  • Proč mi ujíždějí bruslaři, kteří jsou na tom s kondičkou očividně hůř?

A hlavně: kde mám najít odpovědi? Kdo mi poradí, abych se v tom sám neplácal?

Nenaplněné naděje v závodním oddíle

Moje kroky vedly do závodního oddílu, kde jsem se věnoval závodnímu bruslení, ačkoliv hlavní náplní oddílu bylo bruslení na ledě (sport short track). Technika na ledě je jiná než na kolečkách, pořád jsem se nezlepšoval a moje tréninkové cíle vypadaly bohužel takto:

  • Musím to urvat silou
  • Zavěsím se za ostatní bruslaře a budu je kopírovat
  • Najedu další a další kilometry a ono se to časem zlepší nějak samo

Nezlepšilo se to. Byl jsem z toho strašně zklamaný a otrávený. Tolik času na trénincích, litry potu na trati a stejně mi to s technikou nepomáhá. To už budu navždy jen nahánět sílu a kondičku a i tak za ostatními vlát?

 

Přál jsem si taky bruslit chytře a technicky správně. Věděl jsem, že potřebuju opravdu pochopit biomechaniku pohybu - kde vzniká síla? Jak dosáhnu stability a kontroly rychlých závodních bruslí? A taky jsem měl v plánu se probruslit celým životem a běžný silový přístup mi přišel špatný a krátkozraký. Vždyť udržet maximální fyzičku a výkonnost nejde po celý život a bere to hrozného času, přesto ale chci bruslit správně a rychle klidně až do důchodu!

Chtěl jsem se stát dobrým trenérem bruslařů

Nevěděl jsem, jak z toho ven. Ani dílčí úspěchy na závodech mi nepřinášely uspokojení, protože jsem věděl, že za nimi stála hlavně fyzička a síla, což vždycky stačit nebude.... Už tenkrát jsem věděl, že chci trénovat ostatní. Chtěl jsem být dobrý trenér, který rozumí principům pohybu, chápe souvislosti fyziky a anatomie a předává to dál...

Přiznám se vám: bál jsem se otázky PROČ

Na svých lekcích jsem vždy chtěl, ať klient dostane za své peníze maximum a nikdy nepochybuje o své investici. V začátcích jsem bruslaře učil podle toho, co jsme sami dělali v tréninku a co jsem znal z oddílu short tracku. Jenže ve mně hlodal strach, že nebudu umět vysvětlit některé cviky do hloubky.

Co když se mě mí klienti zeptají "Proč trénujeme zrovna tento cvik" a já na to nebudu mít odpověď? Brrr...

Někteří trenéři jsou s tím možná v pohodě, ale pro mě to znamenalo selhat jako trenér. Dost mě v tomto vycvičily děti v oddíle, které pomáhám trénovat, protože děti se oproti dospělým zeptají úplně na všechno. Nicméně jsem věděl, že i dospělí bruslaři mají tyto otázky v hlavě, i když zůstanou nevyřčené.

Setkání s metodikou a trenérem, které mi otevřelo oči

Mí rodiče viděli, co pro mě brusle znamenají a že chci dělat věci správně, tak mě přihlásili na kurz s top bruslařem a tou dobou nejúspěšnějším závodníkem světa Joey Mantiou. A to bylo něco! Joey Mantia je dříč a nic neodflákne, navíc ale perfektně ovládá techniku jízdy a rozumí jejímu principu. To jsem celou dobu hledal!

Joey s námi rozebíral pohyb bruslaře do každičkého detailu a ukázal nám cviky a tipy, které využívám dodneška. Konečně mi začalo dávat smysl, odkud vychází v bruslení síla. Jak správně rozložit tlak v brusli. Fakta a souvislosti, které ve výsledku přinesou skvělý pocit z jízdy na bruslích a zlepšení techniky. Neskutečné. Nasával jsem všechno  jako houba a domů jsem přijel plný naděje a chuti dál chytrou metodiku bruslení rozvíjet.

Nezapomenutelný závod - v cíli maratonu v rekordním čase!

Nezapomenutelný závod - v cíli maratonu v rekordním čase!
A že tento princip funguje ukázal i závod, kde jsme se potkali se samotným Joeym Mantiou. Dojel jsem ve finiši na Berlínském maratonu v jednom balíku jen pár vteřin za ním. On vyhrál a já si v tomto závodě zajel svůj absolutní osobní rekord na maraton (42,195 km) - 1 hodina a 51 sekund, průměrná rychlost 41,6 km/h! 

To byl víkend, na který nikdy nezapomenu, takový zážitek přeju každému!

Další aha momenty a inspiraci ze zahraničí

Měl jsem čím dál tím víc energie a elánu do dalších "objevů". Nastudoval jsem si metodiku slavného italského závodníka a trenéra Paola Marcelloniho. Vše bylo cizojazyčně, ale ty hodiny se slovníkem v ruce mi za to stály! Správné pochopení metodiky Paola Marcelloniho jsem si pak ověřil při historicky prvním školení inline trenérů, které v ČR proběhlo a které vedl tento vyhlášený trenér. Další velké setkání a ujištění, že rychlost není o svalech, ale o správné technice a detailech.

Chtěl jsem se učit od těch nejlepších, vše vyzkoušet a dál pilovat svou vlastní metodiku inline bruslení. Jezdil jsem trénovat do Německa, do Itálie i do Belgie. Hranice ČR už mě zkrátka nemohly zastavit.

Sám sobě pokusným králíkem aneb rodí se moje vlastní metodika

V rámci svých studií biomedicíny jsem zpracoval projekt, ve kterém jsem pomocí tlakových senzorů měřil sám sebe při jízdě na bruslích, byl jsem takový pokusný králík 🙂 Výsledky jsem pak srovnával právě s fázemi odrazu a pohybu, které popisuje Paolo Marcelloni ve své bruslařské bibli. Díky tomu jsem poprvé mohl jasně vidět, jak drobné rozdíly v rozložení váhy v botičce ovlivňují mou techniku jízdy a výkony na dráze.

Tehdy naplno propukla má láska k detailům a tyto maličkosti jsem se naučil nacházet i u svých svěřenců. Konečně jsem svým klientům-bruslařům mohl dát rady jim šité na míru. Díky tomu se tito bruslaři po letech stagnace začali zlepšovat, ať už to byli závodníci, nebo hobbíci. Tento přístup k trénování posunuje každého bruslaře.

Konečně jsem věděl, jakým trenérem chci být

Trenérem bruslení jsem už víc než 15 let. A každá z těch tisícovek odtrénovaných hodin mě ujistila v tom, že chci být trenér, který:

✓ Svým svěřencům otevírá oči a ukazuje jim nové možnosti

✓ Provází svého klienta celým procesem a nebojí se otázek PROČ

✓ Věří v to, že nikdy není pozdě na to začít cvičit správnou techniku, chyby lze napravit!

✓ Učí takovou metodiku bruslení, která nebude fungovat jen mladým svalnatým atletům, ale která posune dál úplně každého bruslaře nehledě na věk a tělesnou konstituci

Každý den vidím na svých bruslařích, že to funguje. A mám z toho velkou radost, protože jsem u toho, jak dosahují svých cílů. Někdo se díky správné technice konečně zrychlí. Jiný se naučí pilotovat svoje závodní brusle. A jindy slavíme první odjeté maratóny. V takových chvílích si fakt říkám, že dělám tu nejlepší práci na světě 🙂

Moje bruslařská filozofie je vlastně jednoduchá...

✓ Věřím, že při bruslení nemají bolet otlaky, puchýře a záda, jen svaly z podařeného výkonu:-)

✓ Že je důležité najít trenéra, kterému věříte a nemusíte o ničem pochybovat.

✓ Že investice do dobrých základů techniky se VŽDY vrátí, a rychleji, než byste čekali.

✓ Že technika vydrží na věky, zatímco fyzička bude s věkem čím dál menší

✓ A hlavně, že...

... dobrý bruslař je v každém z vás. Buďte trpěliví, poctivě makejte a věřte, že pokroky a rychlost na bruslích už na vás čekají!

Děkuju za důvěru.

Váš Matěj Krupka